Ana içeriğe atla

Liderlik üzerine güzel nasihatlar neler olabilir?

Şeyh EDEBALİ'den Osman Gazi'ye Nasihat


“Ey Oğul!

Beysin! Bundan sonra öfke bize; uysallık sana... Güceniklik bize; gönül almak sana.. Suçlamak bize; katlanmak sana.. Acizlik bize, yanılgı bize; hoş görmek sana.. Geçimsizlikler, çatışmalar, uyumsuzluklar, anlaşmazlıklar bize; adalet sana.. Kötü göz, şom ağız, haksız yorum bize; bağışlama sana... Bundan sonra bölmek bize; bütünlemek sana.. Üşengeçlik bize; uyarmak, gayretlendirmek, şekillendirmek sana..

Ey Oğul!

Yükün ağır, işin çetin, gücün kıla bağlı, Allah Teala yardımcın olsun. Beyliğini mübarek kılsın. Hak yoluna yararlı etsin. Işığını parıldatsın. Uzaklara iletsin. Sana yükünü taşıyacak güç, ayağını sürçtürmeyecek akıl ve kalp versin. Sen ve arkadaşlarınız kılıçla, bizim gibi dervişler de düşünce, fikir ve dualarla bize va’dedilenin önünü açmalıyız. Tıkanıklığı temizlemeliyiz.

Oğul!

Güçlü, kuvvetli, akıllı ve kelamlısın. Ama bunları nerede ve nasıl kullanacağını bilmezsen sabah rüzgarlarında savrulur gidersin.. Öfken ve nefsin bir olup aklını mağlup eder. Bunun için daima sabırlı, sebatkar ve iradene sahip olasın!.. Sabır çok önemlidir. Bir bey sabretmesini bilmelidir. Vaktinden önce çiçek açmaz. Ham armut yenmez; yense bile bağrında kalır. Bilgisiz kılıç da tıpkı ham armut gibidir. Milletin, kendi irfanın içinde yaşasın. Ona sırt çevirme. Her zaman duy varlığını. Toplumu yöneten de, diri tutan da bu irfandır.

İnsanlar vardır, şafak vaktinde doğar, akşam ezanında ölürler. Dünya, senin gözlerinin gördüğü gibi büyük değildir. Bütün fethedilmemiş gizlilikler, bilinmeyenler, ancak senin fazilet ve adaletinle gün ışığına çıkacaktır. Ananı ve atanı say! Bil ki bereket, büyüklerle beraberdir. Bu dünyada inancını kaybedersen, yeşilken çorak olur, çöllere dönersin. Açık sözlü ol! Her sözü üstüne alma! Gördün, söyleme; bildin deme! Sevildiğin yere sık gidip gelme; muhabbet ve itibarın zedelenir...

Şu üç kişiye; yani cahiller arasındaki alime, zengin iken fakir düşene ve hatırlı iken, itibarını kaybedene acı! Unutma ki, yüksekte yer tutanlar, aşağıdakiler kadar emniyette değildir.

Haklı olduğun mücadeleden korkma! Bilesin ki atın iyisine doru, yiğidin iyisine deli (korkusuz, pervasız, kahraman, gözüpek) derler.

En büyük zafer nefsini tanımaktır. Düşman, insanın kendisidir. Dost ise, nefsi tanıyanın kendisidir. Ülke, idare edenin, oğulları ve kardeşleriyle bölüştüğü ortak malı değildir. Ülke sadece idare edene aittir. Ölünce, yerine kim geçerse, ülkenin idaresi onun olur. Vaktiyle yanılan atalarımız, sağlıklarında devletlerini oğulları ve kardeşleri arasında bölüştüler. Bunun içindir ki, yaşayamadılar.. (Bu nasihat Osmanlı’yı 600 sene yaşatmıştır.) İnsan bir kere oturdu mu, yerinden kolay kolay kalkmaz. Kişi kıpırdamayınca uyuşur. Uyuşunca laflamaya başlar. Laf dedikoduya dönüşür. Dedikodu başlayınca da gayri iflah etmez. Dost, düşman olur; düşman, canavar kesilir!..

Kişinin gücü, günün birinde tükenir, ama bilgi yaşar. Bilginin ışığı, kapalı gözlerden bile içeri sızar, aydınlığa kavuşturur. Hayvan ölür, semeri kalır; insan ölür eseri kalır. Gidenin değil, bırakmayanın ardından ağlamalı... Bırakanın da bıraktığı yerden devam etmeli. Savaşı sevmem. Kan akıtmaktan hoşlanmam. Yine de, bilirim ki, kılıç kalkıp inmelidir. Fakat bu kalkıp-iniş yaşatmak için olmalıdır. Hele kişinin kişiye kılıç indirmesi bir cinayettir. Bey memleketten öte değildir. Bir savaş, yalnızca bey için yapılmaz. Durmaya, dinlenmeye hakkımız yok. Çünkü, zaman yok, süre az!..

Yalnızlık korkanadır. Toprağın ekim zamanını bilen çiftçi, başkasına danışmaz. Yalnız başına kalsa da! Yeter ki, toprağın tavda olduğunu bilebilsin. Sevgi davanın esası olmalıdır. Sevmek ise, sessizliktedir. Bağırarak sevilmez. Görünerek de sevilmez!.. Geçmişini bilmeyen, geleceğini de bilemez.

Osman! Geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın.

Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini unutmayasın...”

Bu blogdaki popüler yayınlar

E-fatura ve HSM

E-fatura projelerinde mali mühür için iki yöntem kullanılıyor.
1. Nitelikli Elektronik Sertifika (NES) benzeri kartlar ya da USB donanımları
2. HSM (Hardware Security Module)

Ne zaman HSM kullanılabilir?

Saniyede 2-5 adet fatura kesiliyorsaya da dağıtık şube yapısı varsa ve bu şubelerden de fatura kesiliyorsaya da şirketi temsil edecek kartlardan bir ya da birden fazla kişiye mali mühür verilmesi istenmiyorsa
bu durumlarda HSM rahatlık sağlayabiliyor. Ancak HSM standartlarında satın alma yaparken birçok noktaya dikkat etmek gerekiyor. Donanım e-fatura ve yasal zorunluluk nedeniyle trend topic olmuş durumda bu nedenle maliyetleri de inanılmaz derecede arttı. 
Birçok firma, fatura sayısından veya kullanım kolaylığından fedakarlık yaparak HSM cihazı almaktan vazgeçebiliyor. 
Eğer üretici ya da dağıtı firmalar daha uygun ve ekonomik fiyatlarlar belirleseler birçok firma çok daha fazla sayıda faturayı farklı bölgelerden güvenli bir şekilde kesebilecek.

WS-Security(WSS ya da WSSE) ve E-Dönüşüm (E-Defter ve E-Arşiv)

Yeni e-dönüşüm modüllerinin GİB entegrasyonlarında kullanılacak web servislerde iletişim protokolünde "WSS" kullanılmak zorunda. Bu konuda birçok 3. yazılım evinin sunduğu çözüm(ler) var ancak eğer mevcut yazılım mimariniz HSM ya da ESYA API üzerine kurulu ise yeni bir sorun ile karşılaşabiliyorsunuz. Bu sorun, mevcut imza yapısının yeni SOAP iletişimindeki WSS özelliğini desteklememesinden kaynaklanıyor.

Eğer çözümünüz CAPICOM arayüzü ile kart içindeki private key değerine eskiden erişim yapabiliyorsanız bu durumda da bazı riskler ortaya çıkabiliyor. Yeni nesil mali mühür kartlarında yer alan düzenleme ile private key değeri artık dışarıya alınamıyor.

JAVA dışında, .Net ortamında, e-dönüşüm kodları geliştirenler yeni nesil GİB iletişiminde bu tür zorlukları aşmak zorunda kalıyor.

Ar-Ge ekibimizin çalışmaları sonrasında, ESYA API üzerine kurulu kendi kütüphanemizi tasarladık. Microsoft .Net ortamından (c#, vb.net) kolayca GİB e-defter ya da e-arşiv web servislerine ilgili kur…