Ana içeriğe atla

E-Fatura, E-Mühür ve Entegrasyon süreci

Kısa bilgilendirmeler;
 1. e-fatura sistemini kullanacak şirketler ltd ya da a.ş olmalıdır
 2. e-fatura öncesinde mutlaka e-mühür alınmalıdır
 3. e-mühür alındıktan sonra kurumlar doğrudan e-fatura gönderebilirler ya da alabilirler
 4. Entegrasyon için ayrıca başvuru yapan şirketler;
  • Test süreci tamamlana kadar, e-mühür ile GIB portalı üzerinden fatura gönderebilirler ya da alabilirler
  • Test süreci tamamlandıktan sonra, GIB portalı kapanacak ve şirketler, kendi içinde yer alan yerel GIB uyumlu web servisleri üzerinden fatura gönderebilirler ya da alabilirler.
Entegrasyon süreci;
 • Şirket ile GIB arasında yazılımların belirli mesaj protkolleri ile konuşması ve konuşma sonuçlarının saklanmasıdır
 • Bu süreçte şirketler GIB portalına, GIB portalı şirketlere fatura göndermektedir.
 • Gönderilen ya da alınan faturaların sonuçları karşı tarafa belirli biçimler geri iletilir

Ek notlar;
 • EFKS sistemi ile e-fatura sistemi aynı değildir!
 • EFKS : iletişim sektöründe yer alan firmalara özel yetki ile kullanım izni verilmiş bir sistemdir. Bu sistem belirli bir süre sonra E-fatura sistemine dönüştürülecektir.
 • EFKS sisteminde fatura bilgileri bir sunucuda saklanmakta, PDF olarak da son kullanıcıya gönderilmektedir.
 • E-fatura sisteminde PDF biçiminde bir dosyadan söz edilemez! Bu sistemde oluşturulan dosyalar UBL-tr biçimindedir ve bilginin ekinde e-mühür ile imzalanan özel alan yer almaktadır.
 • Ana dağıtıcıların gün geçtikçe e-fatura sistemine geçmesiyle, alt kanalda yer alan KOBİ kullanım oranı da artmaktadır.
 • E-fatura sistemine geçen kurum sayısı bir yıl içinde önemli derecede artış göstermiştir.

Bu blogdaki popüler yayınlar

E-fatura ve HSM

E-fatura projelerinde mali mühür için iki yöntem kullanılıyor.
1. Nitelikli Elektronik Sertifika (NES) benzeri kartlar ya da USB donanımları
2. HSM (Hardware Security Module)

Ne zaman HSM kullanılabilir?

Saniyede 2-5 adet fatura kesiliyorsaya da dağıtık şube yapısı varsa ve bu şubelerden de fatura kesiliyorsaya da şirketi temsil edecek kartlardan bir ya da birden fazla kişiye mali mühür verilmesi istenmiyorsa
bu durumlarda HSM rahatlık sağlayabiliyor. Ancak HSM standartlarında satın alma yaparken birçok noktaya dikkat etmek gerekiyor. Donanım e-fatura ve yasal zorunluluk nedeniyle trend topic olmuş durumda bu nedenle maliyetleri de inanılmaz derecede arttı. 
Birçok firma, fatura sayısından veya kullanım kolaylığından fedakarlık yaparak HSM cihazı almaktan vazgeçebiliyor. 
Eğer üretici ya da dağıtı firmalar daha uygun ve ekonomik fiyatlarlar belirleseler birçok firma çok daha fazla sayıda faturayı farklı bölgelerden güvenli bir şekilde kesebilecek.

WS-Security(WSS ya da WSSE) ve E-Dönüşüm (E-Defter ve E-Arşiv)

Yeni e-dönüşüm modüllerinin GİB entegrasyonlarında kullanılacak web servislerde iletişim protokolünde "WSS" kullanılmak zorunda. Bu konuda birçok 3. yazılım evinin sunduğu çözüm(ler) var ancak eğer mevcut yazılım mimariniz HSM ya da ESYA API üzerine kurulu ise yeni bir sorun ile karşılaşabiliyorsunuz. Bu sorun, mevcut imza yapısının yeni SOAP iletişimindeki WSS özelliğini desteklememesinden kaynaklanıyor.

Eğer çözümünüz CAPICOM arayüzü ile kart içindeki private key değerine eskiden erişim yapabiliyorsanız bu durumda da bazı riskler ortaya çıkabiliyor. Yeni nesil mali mühür kartlarında yer alan düzenleme ile private key değeri artık dışarıya alınamıyor.

JAVA dışında, .Net ortamında, e-dönüşüm kodları geliştirenler yeni nesil GİB iletişiminde bu tür zorlukları aşmak zorunda kalıyor.

Ar-Ge ekibimizin çalışmaları sonrasında, ESYA API üzerine kurulu kendi kütüphanemizi tasarladık. Microsoft .Net ortamından (c#, vb.net) kolayca GİB e-defter ya da e-arşiv web servislerine ilgili kur…